A kifejlett szívféreggel fertőzött kutyák gyógykezelésére jelenleg háromféle módszer érhető el Magyarországon. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és költségei. Egy biztos, ezt a betegséget ezerszer könnyebb és olcsóbb megelőzni, mint gyógykezelni.
“Slow kill” módszer
Az úgynevezett slow kill, magyarul “lassú elpusztítás” egy lassú eliminálást jelent. Lényegében a kezelés meggátolja a további felnőtt szívférgek kifejlődését, de a már kifejlett szívférgekre csak gyengébb hatással bír. Hogyan érhet el akkor mégis sikert? Úgy, hogy idővel a felnőtt szívférgek megöregednek és végül megtörnek a kezelés hatására, elpusztulnak. Utánpótlás hiányában pedig ez lényegében egy gyógyulással érhet fel.
A szívféreg együtt él egy Wolbachia nevű baktériummal szimbiózisban, mely baktérium ellen antibiotikum kezelés vethető be. Hosszú távú legalább 6-8 hónapos doxiciklin antibiotikum kezelés hatására a felnőtt szívférgek így lassan elpusztulnak, egy-két kisebb artériát zárnak csak el, így haláluk a szívben és a tüdőben csak ritkán okoz nagy kárt.
Emellett a microfilariák (lárvák, MF) elleni védekezés a terjesztés továbbvitelében és az újrafertőződés megelőzésében fontos a havonként adott lárvaölő szerekkel. A kezelés elején metilprednisoslonnal előkezelik az állatot és olyan lárvaölőt használnak, mely csak részletekben öli meg a vérben keringő több milliónyi lárvát, így kisebb megterhelést okoz a szervezetnek. Ha súlyosabb tünetekkel érkezik az állat, akkor előfordulhat, hogy a kezelést követően is légzőszervi tünetek maradnak vissza a tüdő károsodása miatt. Ezekben az esetekben az állatnak az élete végéig kiegészítő gyógykezelésre van szüksége. Kedvező esetben tehát ez a lassú elpusztítás is eredményre vezethet, de a történet sajnos nem mindig ennyire egyszerű!

Azokat a kezelési eljárásokat, amelyek a szívférgesség megelőző gyógyszereit használják az adulticid (felnőtt férgeket elpusztító) hatóanyag helyett, doxiciklinnel együtt vagy doxiciklin nélkül, ezeket “slow kill” eljárásnak = lassú elpusztításnak nevezzük. Az American Heartworm Society (Amerikai Szívféreg Társaság, AHS) nem ajánlja a „slow kill” módszereket, mivel ezek akár egy évet is igénybe vehetnek, vagy néha még sokkal több időt is, mire eredményre vezetnek, amely idő alatt a kórkép tovább romlik és az ebből eredő károsodások tovább terhelik az állat szervezetét. Minél hosszabb ideig tart a felnőtt férgek elpusztulása, a férgek annál több kárt okoznak a kutya tüdejében és érrendszerében és ez a károsodás maradandó lehet. A szívférgek kezelésének célja a klinikai tünetek súlyosságának csökkentése, ami slow kill módszer esetén sajnos nem garantálható olyan gyorsan, mint a melarzomin esetében.
A slow kill módszer a felnőtt férgek kiküszöbölésében kevésbé hatékony, mint a melarsomin kezelés (lásd lejjebb), ráadásul a férgek halálának időpontja is kiszámíthatatlan marad a slow kill módszer esetén. A slow kill módszer emellett szigorú gyógyszerezést és testmozgás korlátozást követel meg a gazditól a kezelés teljes ideje alatt, ami akár éveket is igénybe vehet! További csavar a történetben, hogy a “slow kill” eljárás közben olyan immunkomplexek képződhetnek a kutya szervezetében, amik megzavarhatják a felnőtt szívférgek antigén mintázatát. Ez azért problémás, mert a szívféreg antigén gyorsteszt így nem képes majd jelezni a férgek jelenlétét és tévesen negatív eredményt adhat! Valamint a slow kill módszer az elhúzódó mivolta miatt elősegítheti a szívféreg gyógyszer-rezisztenciájának kialakulását is.
Mindent egybevéve az Egyesült Államokban és Európa számos országában a slow kill módszert már csakis akkor javasolják, ha nincs más alternatíva, tehát lényegében, ha a gazdi képtelen kifizetni a melarzomin injekciós kezelést és másképp a kutya elpusztulna. Összességében egyértelműen a melarzomin injekciós kezelést javasolják, így mi is ezt javasoljuk a gazdiknak, amennyiben anyagilag ezt megtehetik.
Mechanikus gyérítés
A második módszer a felnőtt férgek fizikai eltávolítása egy műtéti eljárás által. Ennek során katéter segítségével, mechanikusan távolítják el a szívben és a nagy erekben található szívférgeket. Ezáltal csökkenthető a szívférgek száma, de a tüdő ereiben tartózkodó férgeket sajnos így sem lehet elérni. Főleg akkor javasolt a beavatkozás, amikor már túl nagy mennyiségű szívféreg van a kutya szervezetében. Az első módszernél alkalmazott injekció általi ölő hatás következtében ugyanis nem mindegy, hogy hány féreg pusztul el egyszerre. Ne feledd, hogy lényegében az egyik legrosszabb helyen, a kutya szívében fognak keringeni az elpusztult férgek! Ha túl sok keletkezik belőlük egyszerre, az keringési elégtelenséget és halált is okozhat! A melarzomin injekciós kezelés előtt mindenképp érdemes megfontolni ezt az eljárást is, de ez sem számít olcsó kezelésnek.
Melarzomin (melarsomine) injekció
Ez a módszer egy olyan injekció alkalmazása, mely a kifejlett szívférgeket elpusztítja a kutya szervezetében. Kórházi körülmények között kell alkalmazni és altatásban kapja meg a kutya az injekciókat. Ráadásul az injekciót meg is kell később ismételni, viszont ez a kezelés valóban elpusztítja az igen ellenálló, kifejlett férgeket is és nem csak a lárvákat.
Probléma, hogy az elpusztult féregcsomó így a tüdőartériában embolust okozhat, és a férgek számától. A kutya nagyságától és az elzárt tüdőterületek nagyságától függően károsodásokhoz vezethet. Hetekig tartó boxnyugalom szükséges a lábadozási időszakban, de sajnos ennek ellenére is felléphetnek veszélyes mellékhatások és szövődmények.
Emellett drágább is az ún. slow kill kezelésnél (lásd feljebb). Mégis ezt a módszert javasoljuk, mert ez az egyetlen biztos gyógymódja a betegségnek! A másik 2 módszer önmagában nem nyújt 100%-os garanciát a teljes gyógyulásra.

A javasolt szívféreg kezelési protokoll az AHS szerint:
0. nap
- Szívféreg-pozitívként diagnosztizált és igazolt kutyánál:
- A pozitív antigén (Ag) teszt microfilaria (lárva, MF) teszttel igazolt
Ha nem nincs MF, akkor új teszt javasolt egy másik gyártó második Ag tesztjével
- Szúnyogok távoltartására és elpusztítására alkalmas készítmény használata
- Aktivitás-korlátozás megkezdése, a beteg tünetei és állapota szerint
- Ha a kutya tüneteket mutat, akkor először stabilizálni kell a megfelelő terápiával
- Első héten 0,5 mg / kg prednizolon naponta kétszer
- Második héten 0,5 mg / kg prednizolon naponta egyszer
- Harmadik és a negyedik héten 0,5 mg / kg prednizolon másnaponta egyszer
- nap
- Megfelelő szívféreg megelőző gyógyszerek beadása
- Microfilariák esetén előzetes antihisztamin és glükokortikoszteroid kezelés, az anafilaxia kockázatának csökkentése érdekében (lásd a prednizolonos leírás)
- Legalább 8 óra megfigyelés javasolt kórházi körülmények között
1.–28. nap
- Doxiciklin 10 mg / kg naponta kétszer 4 hétig
Csökkenti az elhalt szívférgekkel járó szövődméyek mértékét
Gátolja a szívférgek átvitelét másik állatra (fontos, hogy a beteg kutya már ne fertőzzön meg másokat)
30. nap
- Megfelelő szívféreg megelőző gyógyszerek beadása
- Szúnyogok távoltartására és elpusztítására alkalmas készítmény alkalmazása
31.-60. nap
- Jelenleg egy hónapos várakozási idő ajánlott a doxiciklin után, mielőtt beadják a melarsomine
61. nap
- Megfelelő szívféreg megelőző gyógyszerek beadása
- Első melarsomin injekció, 2,5 mg / kg intramuszkulárisan (IM)
- Első héten 0,5 mg / kg prednizolon naponta kétszer
- Második héten 0,5 mg / kg prednizolon naponta egyszer
- Harmadik és a negyedik héten 0,5 mg / kg prednizolon másnaponta egyszer
- Aktivitás szintjének további csökkentése: boxnyugalom; rövidpórázon való séta
90. nap
- Megfelelő szívféreg megelőző gyógyszerek beadása
- Második melarsomin injekció, 2,5 mg / kg IM
- Első héten 0,5 mg / kg prednizolon naponta kétszer
- Második héten 0,5 mg / kg prednizolon naponta egyszer
- Harmadik és a negyedik héten 0,5 mg / kg prednizolon másnaponta egyszer
91. nap
- Harmadik melarsomin injekció, 2,5 mg / kg IM
- További aktivitás-korlátozás még 6–8 hétig az utolsó melarsomin injekció után
120. nap
- Teszt az microfilariák jelenlétére
Ha pozitív, akkor microfilaria ölő szerrel kezelés, majd teszt ismétlés 4 hét múlva
Negatív esetben folytatni kell a szívféreg megelőzési protokollt
365. nap
- Antigénteszt 9 hónappal az utolsó melarsomin injekció után
- Vastagcsepp vizsgálat, microfilariák után kutatva.
Ha minden negatív, akkor győzelem, meggyógyult az állat!
Ha még mindig antigén pozitív, akkor újra kezelés doxiciklinnel (Jelenleg egy hónapos várakozási idő ajánlott a doxiciklin után, mielőtt beadják a melarsomint.)
Majd két dózis melarsomin injekció, 24 órás különbséggel.
A kezelés második szakaszában a melarsomint tehát három injekcióban adják be a 60., 90. és 91. napon, glükokortikoidokkal együtt. A melarsomin két injekcióban is beadható, de a 3 dózisú protokoll hatékonyabban pusztítja el a felnőtt férgeket. A kezelés kezdetétől az utolsó melarsomin injekciót követő 6–8 hétig testmozgás korlátozást, vagyis boxnyugalmat kell biztosítani az állatnak. Ennek célja, hogy végig alacsony szinten maradjon a pulzus abban az időszakban, amikor a lebomló férgek még a véráramban keringhetnek. Ez a kezelési protokoll egyes gazdiknak sajnos túlságosan drága lehet, pedig ez nyújtja a legjobb gyógyulási esélyeket. A betegséget tehát ezerszer könnyebb és olcsóbb megelőzni, mint gyógykezelni. Kérd te is kedvenced szívféreg szűrését és megelőző kezelését, még a következő szúnyogszezon eljövetele (március) előtt!
Összeállította:
Dr. Csizmás Máté
2021.03.18.
(Fotók : unsplash.com)
© 2021 MYPETNOTE
Kérlek, ha úgy gondolod, hasznos információkat juttattunk el hozzád, akkor nyomj egy megosztást, vagy küldd el valakinek, akinek hasznára lehet! Hálásan köszönjük előre is!